środa, 10 sierpnia 2011

Diety a choroby

Złe odżywianie przyczynia się do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych. Brak aktywności ruchowej i tłuste obiadki mogą stać się przyczyną nawet i zawału serca. Już dziś, warto udać sie do dietetyka po odpowiedni dla nas jadłospis!

Gdy pojawia się chęć zrzucenia wagi, ludzie, z dnia na dzień, zmieniają radykalnie swoje jadłospisy. Sami ustalają sobie liczbę kalorii i pory posiłków. Niestety, odchudzanie na własną rękę może bardziej zaszkodzić nić pomóc. Nasze społeczeństwo coraz częściej zapada na choroby i schorzenia, o których nie wie i coraz częściej przyczyną zapadania na rózne choroby jest nieprawidłowe odżywianie.

Poniżej podałam przykłady chorób, w których żle dobrana dieta może być bardzo szkodliwa w skutkach.

1. Nadciśnienie i choroby serca

Najczęstszymi przyczynami tych chorób jest: nieprawidłowe odżywianie się, palenie tytoniu czy stres. W sytuacji nadciśnienia czy chorób serca, należy ze swojej diety wykluczyć produkty, tj.: tłuszcze (zwłaszcza nasycone), alkohol, sól, ponadto, zaprzestanie palenia tytoniu i zwiększenie aktywności ruchowej będzie bardzo cenne dla naszego organizmu.

2. Choroby nerek i pęcherza moczowego

W przypadku, gdy cierpimy z powodu chorób nerek bądź pęcherza moczowego, konieczne jest wyeliminowanie z jadłospisu, produktów, tj. Czarna herbata, kawa, sól i ostre przyprawy, musztarda, ocet i alkohol. Mogły by one podrażnić błonę śluzową pęcherza moczowego.

3. W przypadku dolegliwości związanych z wątrobą, tu niewskazane jest spożywanie tłustych pokarmów, alkoholu, produktów ciężkostrawnych.

4. Cukrzyca

W przypadku osób cierpiących na cukrzycę, konieczne jest wyeliminowanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a zwłaszcza słodyczy, produktów mącznych i produktów z dużą ilością cukru. Z drugiej strony, cukrzykom zaleca się spożywanie dużej ilości białka.

5. Choroba nowotworowa.

Choroby nowotworowe nazywane są chorobami cywilizacyjnymi. Zbyt mała aktywność fizyczna i zbyt tłuste odżywianie ma ogromny wpływ na rozwój choroby. W tym wypadku, spożywanie tłuszczu powinno nie przekraczać 30 % całodziennego udziału kalorycznego. Ponadto, należy się wystrzegać produktów, które zostały poddane obróbce w bardzo wysokich temperaturach. Koniecznie trzeba wyeliminować alkohol i papierosy.

Kiedy pojawia się myśl o diecie czy odchudzaniu, wskazana jest wizyta u dietetyka. Specjalista nie tylko pomoże nam schudnąć, ale w razie jakieś choroby zaleci nam jadłospis, który może okazać się bardzo efektywny w procesie leczenia.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz