niedziela, 27 stycznia 2013

Jakich produktów potrzebujesz w diecie?



Obecnie często mówi się o dolegliwościach, którym jest się w stanie zapobiegać za pomocą odpowiednio przygotowanej diety. Oto parę rad i parę przykładów dobrych produktów w diecie które warto wypróbować.


Zdrowe odżywianie może być prostsze.Ważne żeby dodać do swojej diety zbożowe produkty pełnoziarniste. Dostarczają one wielu cennych składników takich jak witamina E i witaminy z grupy B. Są one mocnymi antyutleniaczami. Są one też najlepszym źródłem błonnika który pobudza perystaltykę jelit.

Choroby układu sercowego, na przykład miażdżyca czy choroba niedokrwienia serca, bardzo często postępują u osób, których w diecie są głównie tłuszcze zwierzęce i cholesterol. Zdrowe odżywianie jednak nie polega na zupełnym odrzuceniu składników takich jak kiełbasa, masło czy ser żółty ale na ich redukcji. Należy natomiast jeść dużo ryb i tłuszczów roślinnych.

Magiczną rośliną którą należy spróbować jest lucerna. Lucerna działa bardzo dobrze na osoby starsze. Odżywia organizm, wzmacnia system odpornościowy, hamuje proces starzenia się. Zwiększa siłę życiową, wydolność fizyczną, powoduje lepszy sen.

W naszej zdrowej diecie nie może nie być owoców. Aktualnie obiektem zainteresowania lekarzy jest aronia. Najważniejsze składniki aronii to witamina E, C, witaminy B, beta karoten, mikroelementy np. wapń, magnez oraz cynk. Substancje które są w aronii powodują szybsze gojenie ran i poprawiają wzrok.

Witamina E ochrania np. przed agresywnymi wiązkami tlenowymi, które psują komórki w mózgu. Witaminy z grupy B działają pozytywnie na redukcje stresu i na dobre samopoczucie.

Witamina E przeczyszcza schorowane i zatkane żyły, tak iż poszerzają się aż do pierwotnego stanu i krew może przepływać swobodnie. Witamina e może również radykalnie spowolnić, miażdżyce. Dzieje się tak dlatego, że witamina E posiada, aktywne czynniki działające antyseptycznie, które także redukują cholesterol LDL. W niektórych danych, witaminy e i c były bardziej skuteczne w dolegliwościach układu krążenia niż środki farmaceutyczne.


--
Stopka



Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Błonnik pokarmowy receptą na długowieczność.



Od dawna słyszymy optymistyczne wypowiedzi naukowców, specjalistów od żywienia na temat zbawiennego działania które posiada błonnik pokarmowy na ludzki stan zdrowia.


Od dawna słyszymy optymistyczne wypowiedzi naukowców i specjalistów od żywienia na temat zbawiennego działania które posiada błonnik pokarmowy na ludzki stan zdrowia. Najczęstsze argumenty pojawiające się w nich dotyczą działania błonnika na przemianę materii, redukcji poziomu cholesterolu czy też glukozy we krwi oraz solidnej poprawy tego jak działają nasze jelita. Wiele testów naukowych należycie potwierdza te zdrowotne właściwości.



Tak czy inaczej biorąc pod uwagę fakt, że nie umiemy monitorować wszystkiich bodźców jakie "redukują" pożądane oddziaływanie błonnika (takich jak zbyt duży stres, niedobór białek w organizmie, niepoprawnie dobrane cukry w posiłkach itp.), nasuwa się pytanie: Jaki jest faktyczny wpływ błonnika pokarmowego na zmniejszenie niebezpieczeństwa chorób?



Odpowiedź znaleźli naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem w USA którzy rozpatrzyli dane zebrane pośród ponad 380 tys. chętnych, którzy brali udział w długoterminowym eksperymencie, którego celem było odszukanie związku pomiędzy sposobem żywienia a jakością zdrowia. Uczestnicy badania z początku wypełniali kwestionariusze pytające o ich diety. Stan zdrowia partycypantów śledzono prawie dziesięć lat. W czasie tego okresu umarło ponad 33 tys. pacjentów.



Efekty badań okazały się szokujące. Mówią one, że ludzie zjadający najwięcej błonnika, w stosunku do ludzi konsumujących go mniej, byli o niemal 22% mniej narażeni na zejście z rozmaitych powodów. Likwiduje on z ciała wiele produktów ubocznych metabolizmu i normuje poziom cholesterolu. Błonnik pokarmowy likwiduje też zatwardzenia i wzdęcia brzucha, usprawnia wobec tego nie tylko stan zdrowia ale także nastrój.



O 20 procent bezpieczniej dzięki dostatecznemu spożyciu błonnika? Chyba powinniśmy częściej spożywać owsiankę z rana zamiast parówek, i doceniać rolę owoców i warzyw przy szykowaniu kolacji. Błonnik w tabletkach, z drugiej strony, stanowi rozwiązanie dla ludzi, którzy nie zdołają lub nie dysponują czasem na stosowanie prawidłowej diety. Jeśli zatem martwisz się o swoje zdrowie choć trochę, zainteresuj się błonnikiem.


--
Stopka

więcej na ABCjelit.pl


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

czwartek, 17 stycznia 2013

Jedz zdrowo i oszczędzaj



Chcesz spożywać wyłącznie pełnowartościowe produkty i oszczędzać  pieniądze? Korzystaj z systemów próżniowego przechowywania żywności


Jedz zdrowo



Nie od dziś wiadomo, że podstawą zdrowego jadłospisu jest dobór świeżych i naturalnych produktów spożywczych. To właśnie inwestycja w żywność ekologiczną, unikanie produktów  zawierających konserwanty, utrzymywanie zbilansowanej diety oraz właściwe przechowywanie jedzenia stanowią sedno optymalnego żywienia. Aby w naszej kuchni pojawiały się wyłącznie pożywne i pełnowartościowe dania, powinniśmy zadbać nie tylko o formę przygotowania posiłku, ale przede wszystkim zwrócić uwagę, czy jego poszczególne składniki dostarczą nam potrzebnych wartości odżywczych.



O ile większość z nas wie doskonale, gdzie kupić produkty ekologiczne i potrafi wzbogacić posiłek kilkoma zdrowymi składnikami, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne jest właściwe przechowywanie żywności. Powinniśmy być świadomi, że warzywa i owoce tracą część witamin, poprzez proces ich utleniania się w kontakcie z powietrzem, a ryby i mięso świeżość w wyniku błyskawicznego rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Oba te zjawiska eliminuje przechowywanie żywności w próżni. Innowacyjne pojemniki próżniowe umożliwiają nie tylko wydłużenie czasu przechowywania jedzenia, ale także zachowanie jego walorów smakowych i aromatycznych. - Technologia urządzeń próżniowych jest oparta na procesie wytwarzania próżni wewnątrz naczynia, poprzez odessanie z niego tlenu i zmianę ciśnienia. Dzięki temu zahamowany zostaje też rozwój szkodliwych bakterii i drobnoustrojów - tłumaczy Krzysztof Nieborek dyrektor generalny firmy AWG Polska, producenta systemów superVAC - Nasze pojemniki próżniowe umożliwiają nawet pięciokrotnie dłuższe przechowywanie żywności oraz zachowanie jej wartości odżywczych - zapewnia.



Nie wyrzucaj



Marnotrawienie żywności jest grzechem głównym  Polaków. Dodajmy grzechem, którego popełniać nie lubimy, bo paradoksalnie, jak podają dane Banków Żywności, aż 83 proc. konsumentów deklaruje zaniepokojenie ilością wyrzucanej żywności. Każdy z nas odczuwał też na pewno niejednokrotnie żal, pozbywając się niezdatnego już do spożycia, niewykorzystanego produktu. Najczęściej wyrzucamy do śmieci pieczywo, owoce i warzywa, a także dania,  których nie byliśmy w stanie zjeść w stosownym terminie. Inwestycja w system próżniowego przechowywania żywności na zawsze uwolni nas od problemu marnowania jedzenia.



Oszczędzaj



Pamiętajmy, że w wyniku znacznego wzrostu cen żywności coraz częściej jesteśmy zmuszeni do oszczędności. Kupujemy żywność w  dyskontach, znacznie chętniej wybieramy tanie produkty, sygnowane markami sieci. Badania ING Banku Śląskiego przeprowadzone w czerwcu br., pokazują, że aż 33 proc. ankietowanych klientów deklaruje ograniczanie wydatków poprzez kupowanie wyłącznie niedrogich produktów.



Przechowywanie jedzenia w próżni jest doskonałym sposobem minimalizowania strat pieniężnych związanych z nieplanowanym pozbywaniem się przeterminowanej żywności. Stanowi ono swoistą alternatywę skarbonki. Naczynia próżniowe pozwalają zaoszczędzić nawet od 50 do 200 zł miesięcznie, ponieważ dzięki nim wrzucamy znacznie mniej jedzenia.





--
Stopka

AWG Polska


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.